AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Будва - Дубровник

null, Црна Гора

Duration

3 Days

Group Size

30 People

Tour Type

Adventures Tour

Date

Jan 19' - Dec 21'

Min Age

10+

Pickup From

Airport

БУДВА-ДУБРОВНИК-КОТОР-ПЕРАСТ

(20.05.2022) – Состанок на група во договорено време. Ноќно и денско патување со паузи и царински формалности.

(21.05.2022) – По само пристигнување во Црна Гора, прво го посетуваме градот БАР. Во Бар она што треба да се посети е  храмот посветен на Јован Владимир. Катедралата Свети Јован Владимир во Бар е втора по големина православна црква во Црна Гора, палатата на крал Никола, која потекнува од XIX век и прошетка по кејот и центарот во градот. Слободно време за кафенце покрај море. Во договорено време поаѓање према Будва со попатно застанување кај Св.Стефан. Автобусот ќе застане за патниците да направат фотографии околу 10 минути па продолжување кон Будва и сместување во апартмани. По сместувањето разглед на стариот дел на градот, како и слободно време за индивидуални прошетки и разгледи, посета на трговски центар итн..Ноќевање.

(22.05.2022)– ПЛАНИРАН факултативен разглед на ДУБРОВНИК. Поаѓање за Дубровник во 09 часот, каде имаме слободно време за прошетки низ стариот град, тврдините, улицата Страдун, црквата Св.Влах и други културни знаменитости.

Дубровник е една од најпознатите туристички дестинации во Средоземно Море, пристаниште и седиште на Дубровничко-неретванската жупанија.

Доколку не е времето за на плажа запознајте ја богатата Дубровничка историја.

Во договорено време враќање за Будва. Ноќевање.

(23.05.2022)–Одјавување од апартманите. Во 09:15 часот состанок со групата пред вила, 09:30 часот поаѓање кон Котор еден од најубавите градови на Црногорското приморје како и организирано крстарење до црквата Госпа од Шкрпеља која се наоѓа на островче во близинана градчето Пераст. Забавата започнува кога одиме на крстарење. Првата посета е островот именуван по црквата која датира од 15 век, Богородица на Скрпела. Според морнарите се верува дека ја пронашле иконата на св.Богородица. Патниците ќе имаат време околу 20-30 минути да направат фотографии на островот. Станува збор за мал остров со интересна историја кој управувачот на глисерот ќе ви раскаже повеќе за тоа. Авантурата продолжува кога ќе стигнете во градот Пераст, град кој е под заштита на UNESCO благодарејќи на неговата барокна архитектура. И покрај тоа што ова место има само една главна улица, стариот град е полн со историаја, атракции и хедонистички искуства кои на посетителите ќе им остане во душа. Крстарењето завршува со забава на глисерот. По пристигнувањето во Котор, групата ќе има слободно околу 2 часа за кафе или ручек во градот.

Во договорено време состанок со групата и поаѓање кон Македонија. Денско и ноќно возење со попатни одмори и царински формалности. Пристигнување во доцните часови.

НАПОМЕНА!! Патниците кои нема да доаѓаат на факултативната посета во КОТОР, остануваат во БУДВА и ќе бидат информирани од водичите за време и место на поаѓање од БУДВА.

Промо цена до 10.05.2022 – 69 еур

Редовна цена: 79 еур

Во цената е вклучено :

 • Превоз на наведената релација
 • 2 ноќевања во апартмани во Будва
 • Посета на Бар
 • Организација и водство на патувањето
 • Пратител на групата за време на целото патување

Во цената не е вклучено:

 • ДУБРОВНИК – 20 еур
 • КОТОР+крстарење со глисер + Пераст + островот Госпа од Шкрпеља – 35 еур,
 • Патничко осигурување  

ПАКЕТ ОД СИТЕ ФАКУЛТАТИВИ: 50 ЕУР

Организирани поаѓања од Битола, Скопје, Велес, Росоман, Прилеп, Охрид и Струга


Напомена!!!

 • За деца од 3 до неполни 12 години се плаќа 50% од сумата на аранжманот кога станува збор за двајца возрасни и дете до неполни 12 години. Кога станува збор за еден родител и дете од 3 до 12 неполни години, за детето се плаќа 70% од сумата на аранжманот
 • За деца со полни 12 години се плаќа целосна сума
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата
 • За патувањето потребно е да се приложи валиден пасош, да не биде 6 месеци пред истек за влез во Хрватска, за влез во Црна Гора потребно е лична карта или пасош.
 • Доколку патувањето се реализира според планираното и нема никакви пречки за негова реализација, а дојде до откажување од страна на патникот, тогаш откажувањето ќе се реализира во согласност со општите услови за патување.
 • Распоредот на седишта се нумерира според уплатата. Доколку туристите имаат барање за седиште, истото се доплаќа 10 евра за два правци и право на избор на седиште.

Удобности

Преглед по соби

Превоз

Галерија

Location

Не успеавте да најдите тоа што го баравте ? Контактирајте не!